LEASING SAMOCHODOWY

Leasing konsumencki w leasingu samochodowym


Jeszcze kilka lat temu pojęcie leasingu nie było u nas ogólnie znane. Dopiero od prawie dziesięciolecia przedsiębiorstwa doceniają korzyści umów leasingowych i chętnie wykorzystują np. leasing samochodowy .

Leasing samochodowy równa się pożyczenie samochodu(np. od producenta) w zamian za umówione miesięczne koszty. Raty te – podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, które,jakich świadczą banki, mogą być równe, malejące lub rosnące, w zależności od warunków podpisanej umowy. Po zakończeniu kontraktu leasingowego (umowa taka podpisywana jest najczęściej na kilka lat), finansujący i korzystający mogą automatycznie taką umowę wydłużyć, może tez wystąpić transfer praw własności na klienta. To właśnie tego typu, korzystne dla firm, okoliczności leasingu samochodowego czynią, że właściciele firm chętnie używają tej metody – wypożyczająć pojazd w leasing zwiększają wartość majątku do własnej firmy, a raty leasingowe mogą doliczyć sobie do kosztów uzyskania dochodów, a w związku z tym pomniejszając należny do uregulowania podatek dochodowy. Przy nabyciu auta,eksploatowanego wcześniej w ramach leasingu, klient musi uiścićz góry określoną wartość, powiększoną o podatek od towarów i usług, czyli podatek VAT.

Leasing samochodowy pojawia się też jako leasing konsumencki – czyli leasing, który tyczy się klientów, nieprowadzących działalności gospodarczej. Z tego gatunku leasingu jednak mało kto korzysta – szacuje się, że leasing konsumencki stanowi blisko dwa procent podpisywanych w naszym państwie kontraktów na leasing samochodów.

Przeczutaj również: